A přece se točí!!

19. dubna 2014 v 10:30 | AdMiNkA Peqvy
Mikuláš Koperník
(19.února 1473 Toruň - 24. května 1543 Frombork)

  • Dobrý den Pane Koperníku všichni víme, že jste významný polský astronom, právník, matematik a lékař. Samozřejmě jsme všichni obeznámeni s vaší heliocentrickou(sluncestřední) teorií. Ale ne každý ví něco o vašem životě.
Narodil jsem se v rodině kupce Mikuláše a Barbory. Po smrti mého otce mě vychovával strýc (matčin bratr) Lukáš. Jen díky němu jsem ukončil roku 1491 farní školu sv. Jana v mém rodném městě a zahájil studia na krakovské univerzitě. Mé studování pokračovalo roku 1496 studiím práv na univerzitě v Boloni. Jako právník jsem se osvědčil praxí v papežské kanceláři v Římě a v následujícím roce získal souhlas k zahájení studií medicíny v Padově.
  • Stal jste se roku 1507 osobním lékařem varmiňského biskupa, ale v tomtéž roce jste zpracoval teorii pohybu nebeských těles a šířil ho v dopisech. Toto téma bude naše čtenáře zajímat nejvíce, pojďme se tedy na něj zaměřit. Svouteorii jste zdůvodnil slovy: ,, Je jednodušší vysvětlovat občasný zpětný pohyb planet na nebeské klenbě vlastním pohybem Země, tedy pohybem jednoho tělesa kolem Slunce, než pohyby všech planet.´´
Ano to je pravda. Své objevy jsem psal jen pro učence. Dalo se očekávat, že církev bude klást veliký odpor. Aby ne, vždyť by se pak ukázalo, že lidem lhali a tím by ztratili jejich přízeň.
  • Co považujete za své nejvýznamnější dílo?
Absolutně dílo Nicolai Copernici Torinensis De revolutionibus orbium coelestium, libri VI (Mikuláše Koperníka toruňského O obězích nebeských sfér, 6 knih), na němž jsem pracoval v letech 1507 - 1515. Touto myšlenkou jsem se zabýval již v době studií v Itálii. K vydání tohoto díla mě přiměl profesor matematiky na univerzitě Georg Joachim von Lauchen, zvaný Rhaeticus.
  • Měla bych poznamenat, že několik výtisků 1. vydání díla vlastní i Státní knihovna v Klementinu a 2. vydání Památník národního písemnictví v Praze na Strahově. Knih jste napsal celkem šest. Na co je zaměřena ta poslední?
Kniha šestá je zaměřena spíše teoreticky a pojednává o tzv. pohybu planet v šířce měřené na obě strany od ekliptiky. Bohužel jsem ji dokončil a ani poznatky v ní uvedené se v dalším rozvoji astronomie příliš neuplatnily.

  • Jste pohřben ve fromborské katedrále u oltáře, o který jste se staral. Děkuji jménem i čtenářům našeho časopisu, že jste si udělal čas a poskytl mi rozhovor.

Zdroje: http://www.converter.cz/fyzici/kopernik.htm
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama