Pygmalion

30. června 2017 v 14:00 | Peqvy |  Knihy

George Bernard Shaw

O AUTOROVI: Dublin 1856 - 1950 Anglie

= dramatik, prozaik, esejista, kritik (výtvarný, hudební a divadelní)

NC 1925 - období Realismu

ironický postoj ke společenským konvencím, předsudkům a lidským slabostem
  • ze staré zchudlé protestantské rodiny
  • otec neúspěšným obchodníkem s obilím alkoholik
  • od patnácti let se sám živil úředník v dublinské realitní kanceláři
  • 1873 matka se svým učitelem zpěvu do Londýna, kde začala zpěv sama vyučovat
  • Proslavil se až v 36 letech
  • 1884 společně s Sidneym Jamesem Webbem tzv. Fabiánskou společnost Tvůrce tzv. diskusní komedie = dramatická debata na scéněKritiky v časopisech The World, The Star a Saturday Revue
    • odmítali násilí, zvláště Marxovy myšlenky o nastolení socialismu revolučním bojem, a připravovali porážku kapitalismu pomocí postupných reforem a parlamentní cestou
  • Po W. Shakespearovi 2. nejvýznamnější dramatik
Další díla: Svatá Jana (o Johance z Arku), Caesar a Kleopatra, PekelníkInspirace:odkazuje na starou pověst o Kyperském umělci Pygmalionovi, který vytvořil krásnou sochu dívky do které se zamiloval, a Afrodita ji na jeho prosby oživila
Žánr: drama = má děj, určeno pro jevištní provedení
Realistické drama má strukturu expozice - kolize - krize - peripetie - katastrofa
žánry dramatu jsou komedie a tragédie

Hlavní postavy:

Profesor Henry HigginsIntrovertní špičkový profesor fonetiky, starý bohatý mládenec
plukovník PickeringSvětaznalý, vyzná se v jazycích, starý mládenec
Líza DoolittlováChudá, mladá květinářka z Covent Garden, velmi upovídaná a citlivá
PearceováStarostlivá služebná prof. Higginse
Paní HigginsováMatka prof. Higginse, dáma ve vyšší společnosti, pořádá dýchánky u sebe doma pro vybranou společnost
Pan DoolittleKapsář, popelář a otec Lízy
Freddy Eynsford-HillNesmělý mladík a syn paní Eynsford-Hillové, který je zamilovaný do Lízy
NepomukBývalý žák profesora Higginse, který se živí jako tlumočník
Klára Eynsford-HillováDrzá slečna z vyšší společnosti a dcera ↓
Paní Eynsford-HillováBohatá paní z vyšší společnosti, velmi konzervativní s úctou k jazyku

Děj:
- rozdělen do 5 dějství
- chronologicky
1. dějství Během deště na Covent Garden v Londýně.
Trojice (Freddy, Klára a Paní Eynsford-Hillová) shání taxi, zatímco jakýsi muž v pozadí (Higgins) k nim stojí zády a píše si cosi do notesu.
Přidá se k nim květinářka (Líza) nabízeje jim květinu, když ji Freddy srazí ve snaze sehnat taxi: ,, ´se ženeš, F´rdo? Č´m na cestu mlouši!"
Muž se zápisníkem si píše stále každé slovo, jeden z přítomných ho podezírá, že je policajt a chce zatknout Lízu. Celé nedorozumění se objasní, když dorazí muž - plukovník Pickering. Kterému se profesor zmíní mezi řečí, že by z této květinářky během půlroku udělal vévodkyni.
2. dějstvídruhý den v 11:00 ve Wimpole Street
Higgins Pickeringovi vysvětluje náplň své práce, když paní Pearceová oznámí příchod Lízy. Líza přichází, aby profesora požádala o výuku a chce mu platit jeden šlink. (Chce si totiž otevřít svoje květinářství)
Nakonec profesor s plukovníkem uzavřou sázku, plukovník profesorovi nevěří, že ji naučí slušně se chovat a mluvit za půlroku. S tím, že budou Lízu i šatit a bude u nich bydlet.
Mezitím, co se Líza koupe, dorazí do Wimpole Street její otec. Alfréd žádá profesora o 5 liber, když si ji nechá u sebe.
3. dějstvína přijímacím dnu u Paní Higginsové v Chelsea
Higgins své matce řekne, že k ní přijde Líza. Na čaj přijde rodinka Eynsford-Hillových, které Lízu nepoznají. Líza si vede zprvu dobře, když najednou začne používat výrazy ,,sejmuli" ve smyslu zabili a ,,chlastal". Ale díky těmto výrazům se do ní Freddy zamiluje. (V tomto dějství si už Higgins uvědomuje, jak je pro něj Líza důležitá. Ví kde co má a kdy má kterou schůzku.)
Na londýnském velvyslanectví si vedla už bez chyby. Všichni z ni byli unešeni a ptali se, ,,Odkud jen ta dívka je?". Profesor Higgins se bál, že to prasklo, když jeho bývalý žák všude rozkřikl, že odhalil její tajemství. Podle něj to totiž není Angličanka, ale Maďarka královské krve. → Higgins sázku vyhrál
4. dějství Wimpole Street o půlnoci
Trio se vrátilo z velvyslanectví. Higgins s plukovníkem nevšímaje si Lízy oslavují svůj triumf. Když plukovník odešel spát i Higgins se chystal, ,,Lízo, kde mám bačkory?" . Líza je po něm hodí a rozhořčeně mu vysvětluje jak se k ní choval. A že si vůbec neuvědomil, co s ní teď bude. (protože teď už nemůže být květinářkou na Coven Garden) Profesor ale jejímu problému není schopen porozumět. Během noci Líza odchází k jeho matce.
5. dějstvísalón paní Higginsové
Do jejího salónu vtrhne Higgins s plukovníkem naprosto v zoufalé situaci. Hledají Lízu a dokonce chtějí volat i na policii. Jeho matka si s nimi nejdřív hraje, aby poznala jak moc je pro jeho syna Líza důležitá. Pak mu klidným hlasem odpoví, že je nahoře.
Když Líza sejde dolů, děkuje Pickeringovi za to, jak se k ní hezky choval a že ji oslovoval ,,slečno Doolitlová" (na rozdíl od profesora, který se k ní choval stále jako ke květinářce a oslovoval ji, Lízo). Oba ji přemlouvají, aby se k nim vrátila.
Děj končí tak, že Líza odchází s paní Higginsovou na svatbu svého otce a Higginsovi připomíná, kdy má jakou schůzku a co mu doma chybí atd.
Jazyk:hovorový, místy až nespisovný, knižní
hodně scénických poznámek, nachází se i vypravěč (jeho pasáže bez závorek a označené kurzívou, ich-forma)
Rozdíly mezi knihou a filmem:
1. První představení do společnosti mladé Lízi je v knize u paní Higginsové (kam si vodí vysokou společnost). Naproti tomu ve filmu je to na dostizích.
2. V knížce by se dalo mluvit o otevřeném konci, a můžeme tedy polemizovat nad návratem Lízy k profesorovi. Ve filmu je konec uzavřený, víme, že se k němu vrátí.
3. Známé věty: ,,The rain in Spain stays mainly in the plain." nebo ,,In Hertford, Hereford, and Hampshire, hurricanes hardly ever happen.", jsou opravdu pouze ve filmu.
 


Komentáře

1 Dan | 30. června 2017 v 23:24 | Reagovat

Super! To se bude hodit. :)

2 Adélka | 4. července 2017 v 17:22 | Reagovat

je to skvělá knížka i ten muzikál
má vůbec české znění? teda ne že bych po něm toužila

[1]:

3 KIRAEmax | E-mail | Web | 11. července 2018 v 11:24 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such situation leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that water does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/what-causes-swollen-feet-after-giving-birth>swollen feet after giving birth</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama