Knihy

Pygmalion

30. června 2017 v 14:00 | Peqvy

George Bernard Shaw

O AUTOROVI: Dublin 1856 - 1950 Anglie

= dramatik, prozaik, esejista, kritik (výtvarný, hudební a divadelní)

NC 1925 - období Realismu

ironický postoj ke společenským konvencím, předsudkům a lidským slabostem
  • ze staré zchudlé protestantské rodiny
  • otec neúspěšným obchodníkem s obilím alkoholik
  • od patnácti let se sám živil úředník v dublinské realitní kanceláři
  • 1873 matka se svým učitelem zpěvu do Londýna, kde začala zpěv sama vyučovat
  • Proslavil se až v 36 letech
  • 1884 společně s Sidneym Jamesem Webbem tzv. Fabiánskou společnost Tvůrce tzv. diskusní komedie = dramatická debata na scéněKritiky v časopisech The World, The Star a Saturday Revue
    • odmítali násilí, zvláště Marxovy myšlenky o nastolení socialismu revolučním bojem, a připravovali porážku kapitalismu pomocí postupných reforem a parlamentní cestou
  • Po W. Shakespearovi 2. nejvýznamnější dramatik
Další díla: Svatá Jana (o Johance z Arku), Caesar a Kleopatra, Pekelník

Poslední aristokratka

29. června 2017 v 9:42 | Peqvy

Autor: Evžen Boček


Další knížkou, která vyvolala velký ohlas. Ke mně se dostali vesměs pozitivní odezvy, ke kterým bych se ráda přidala.
Poslední aristokratka jako deník nejmladší aristokratky Marie a velmi vtipně pojednává o rodu Kostků z Kostky. Nenechte se mýlit, nejedná se o žádný historický román. Vše je zasazeno do součastné doby.
Poslední Kostkové František, Vivien a Marie přijíždějí z Ameriky, aby si převzali zámek Kostka, který jim byl vrácen.
Už jejich odlet z Ameriky není bez komplikací. Celá rodina se rozhodne převést popel svých předků do Čech a pokud možno za levno, takže legální přeprava nepřipadá v úvahu, jelikož letenka pro zpopelněného je mnohonásobně dražší než letenka pro normálního živého člověka. Hlava rodiny rozhodla, že své příbuzné převezou v pytlíkách od arašídů. A svou oblíbenou kočku uspí a dají do tašky, protože nemůže letět stejným letadlem jako zbytek rodiny. V takovémto duchu se nese celá kniha, která si právem zaslouží titul ,,Nejvtipnější kniha roku". Jediné co bych možná autorovi vytkla, jsou dodatečné poznámky v závorkách, které mají čtenáři objasnit situaci, aby nedošlo k nějaké mýlce. Přitom jsou ale tyto poznámky naprosto zbytečné a spíše to působí dojmem, že čtenář knihy je debil, který by to bez nich nepochopil.

Harry Potter a prokleté dítě

25. června 2017 v 14:59 | Peqvy

J.K. Rowlingová, John Tiffany, Jack Thorn


Ahoj čtenáři, konečně jsem i já jsem si přečetla nového Harryho Pottera! A nepochybuji o tom, že jsem snad poslední fanynka Harryho Pottera, která ji přečetla - bohužel: ,,Nejdřív práce a pak zábava." 🙂

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

12. listopadu 2014 v 19:43 | Peqvy

John Gray, PhDr

Ahoj,
na hodinu občanské výchovy jsme si měli vybrat libovolnou knihu s psychologickou tématikou. Já si vybrala tu nejznámější...Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše od britského filosofa a spisovatele Johna Graye (*1948).
Spisovatel se v této knize zabývá problematikou vztahu mezi mužem a ženou. Hlavním rozdílem mezi mužem a ženou je například řešení problémů. Žena se potřebuje se svými problémy svěřit a od muže očekává, že s ní bude soucítit. Většina mužů ale nabízí ženám řešení. Příblížím Vám to na příkladu.
Žena přijde domů celá otrávená a říká muži, jak se od rána nezastavila a že je hrozně unavená.
Většina mužů řekne:,,Tak dej výpověď, když se ti tam nelíbí."
To byla chyba. Žena si v tu chvíli myslí, že mu na ní málo záleží, že ji pořádně neposlouchal, nebo že se ani nesnažil vžít do její situace. Ženy si představují odpověď nějak takto:
,,To jsi měla, ale opravdu těžký den. Měla by sis jít odpočinout."
Muži řeší své problémy tak, že jsou tichý a sami nad nimi přemýšlí.


Ženy POZOR! Nikdy nenabízejte pomoc mužům, když si o ní sami neřeknou. Většina si pak myslí, že jim tím naznačujete jak jsou neschopní a nesamostatní.
Můj názor: Kniha je psána vtipnou formou. Krásně jsem si při ní odpočinula.

Rozmarné léto

27. srpna 2014 v 11:49 | Peqvy

Vladislav Vančura

Ahoj čtenáři,
tak jak jsem slíbila. Je tu první recenze knížky z mého dlouhého seznamu povinné četby.
Dnes budu rozebírat knihu Rozmarné léto z roku 1926. Kniha to není vůbec dlouhá, má zhruba 200 stran, ale děj není nijak zajímavý a moc snadno se to nečte. Zajímavostí této knížky je, že začíná a končí stejnou větou :,, Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným."
Postavy:
Antonín Důra - Majitel říční plovárny
Kateřina Důrová - Manželka pana Antonína, ale není v manželství šťastná.
kanovník (kněz) Roch - Přítel pana Důry. Člověk který ostatní poučuje o mravnosti kterou on sám moc nezvládá.
major Hugo - Je též přítel pana Důry. Je jeho psychickou podporou.
kouzelník Arnoštek - Potulný kouzelník, který se svými kousky objel už půlku světa.
Anna - Arnoštkova krásná pomocnice a hospodyně.
Děj:
Je velmi chladné léto a říční plovárnu pana Důry navštíví potulný kouzelník Arnoštek, který přijde tři kamarády v nejlepších letech pozvat na své představení na návsi. Kamarádi se při Arnoštkově představení seznámí s krásnou a mladou pomocnici Annu. Rivalita mezi kamarády o to získat Annu byla velmi zřejmá.
Pan Důra začíná utíkat za Annou a jeho manželka utíká za kouzelníkem Arnoštkem.
Při večerním dvořením kněze Rocha vypukne mezi vesničany bitva a pan Roch dopadne s natrženým uchem.
Jednoho dne Arnoštek spadne z provazochodeckého lana, paní Kateřina oplakává jeho naražená záda zatímco Anna se oblékne do cvičícího oblečku a nastoupí místo Arnoštka. Po vystoupení zůstane v hledišti pouze Antonín Důra.
Když se vrací do maringotky unese jí Hugo do svého domu. Hugo se snaží přemluvit Arnoštka aby mohla Anna zůstat s ním, ale neúspěšně. Po tomto incidentu se okamžitě oba sbalili a odjeli.
Můj názor:
Kniha je krátká, ale děj nemá vůbec žádný spád a navíc taky jiná doba jiná čeština. Stalo se mi, že jsem musela jednu větu číst dvakrát abych jí plně porozuměla. Jestli se vám to nechce číst a máte to také v povinné četbě doporučuji kouknout se na film který si můžete pusit i na youtube.com bez stahování.
 
 

Reklama